SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden NATO’da bir araya geldi

29.06.2022 17:04 Son Güncelleme: 29.06.2022 17:11 Zirve başlamadan kısa süre ilkin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ve İngiltere Başbakanı Johnson ile ayaküstü söyleşi etti.
Erdoğan ile Biden’ın baş başa görüşmesi bugün saat 18.45’te gerçekleşecek.
MASADA HANGİ BAŞLIKLAR VAR?
F-16 KONUSU
Erdoğan, zirvede yapacağı ikili görüşmeler ve ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin gündemine ilişkin sual üstüne, ABD ile en mühim görüşmenin F-16 meselesi bulunduğunu belirtti. Erdoğan, “F-16 meselesi şu anda hala masada, ortada gene bir oyalama taktiği gidiyor. Bunlar görüşülecek. Kesin duruşumuzdan ödün vermeyecek, aynı şekilde yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı. Bu görüşmede Türkiye’nin ABD’den 40 yeni tayyare alımını ve mevcut F-16’ların modernizasyonunu içeren talebinin neticeye ulaştırılması planlanıyor.
TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEK
Terör örgütü YPG/PKK, Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin gölgesi altında varlığını sürdürmeye devam ediyor. ABD’nin isteği doğrultusunda, “SDG” adını kullanan YPG/PKK’ya destek görüşmede gündeme gelmesi beklenen mevzular içinde içeriyor.
Dün meydana gelen zirvede PKK/YPG/PYD ile beraber “FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu internasyonal bir anlaşmada ilk kez bu kadar net bir halde ortaya konulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zamanı zaferinin arkasından Biden ile yapılacak görüşmede FETÖ meselesinin de gündeme geleceği öngörülüyor.
ABD’NİN YUNANİSTAN’A YAPTIĞI ASKERİ YIĞINAK
Geçtiğimiz ay Yunanistan ve ABD içinde meydana getirilen bir antak kalma ile ABD’nin 3 ‘ü yeni 4 üsten faydalanması için olanak sağlanmıştı. Görüşmede Yunan provokasyonları ve ABD’nin Yunanistan’daki üslerinin de gündemde olacağı öngörülüyor. Erdoğan mevzuya ilişkin dün yapmış olduğu açıklamasında “Bu silahlar kime karşı kullanılıyor Yunanistan’dakileri ‘Rusya’ya karşı’ dediniz. Peki bizim güneyimizdeki bu terör örgütlerinin inlerine gelen bu silahlar, onlar kime karşı kullanılıyor Onlar da Türkiye’ye karşı kullanılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Son Dakika Haberler