O stratejik kent Rusya’ya geçti

Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu duyuru edilmemiş Harp dördüncü ayını geride bırakırken çatışmaların yoğunlaştığı Donbas bölgesinde stratejik Severodonetsk şehri tamamen Rus güçlerinin kontrolü altına girdi.
ÇEKİLME KARARI
Mayıs başından bu yana Severodonetsk şehrini korumak için çaba sarfeden Ukrayna ordusu, şehirden çekilme sonucu aldığını duyuru etti. Donbas’taki Lugansk bölgesi muhteşem hal valisi (OHAL) Sergey Gayday, çekilme sonucu alındığını duyuru ederek, “Severodonetsk şehrini düşmana teslim etmemek için daha çok direnmemizin anlamı kalmadı. Mevzilerimiz Rusların yoğun topçu ateşi ve bombardımanı neticesinde yerle bir edilmiş olduğu için birliklerimizin burada kaldıkları her gün yalnız daha çok can kaybı vermemiz anlamına geliyor. Bu yüzden şehirden tamamen çekilme sonucu aldık. Düşmana daha donanımlı yeni müdafa hattında direniş göstermek suretiyle geri çekiliyoruz” dedi. AĞIR BOMBARDIMAN
2014 senesinde ayrılıkçı Lugansk bölgesinin geçici başkenti duyuru edilen Severodonetsk şehri dün resmen el değiştirirken, çatışmalar Donetsk nehrinin karşı yakasında yer edinen Lisiçensk nahiyesine taşındı. Severodonetsk örneğinde olduğu benzer biçimde bu kasaba da üç günden bu yana Rus birlikleri tarafınca uzaktan ağır ateşe tutuluyor. Obüs topları, havadan bombardıman ve Grad roket sistemlerinin yanı sıra Rus kuvvetleri, Viyana Konvansiyonu ile kullanımı yasaklanan TOS-1 termobarik roket sistemini de kasabaya karşı kullanıyor. Severodonetsk’ten sonrasında Lisiçansk nahiyesinin da gelecek günlerde Ruslar tarafınca ele geçirilmesinin arkasından, Rus birliklerinin Donetsk bölgesinde yer edinen Slavyansk ve Krematorsk şehirlerine yönelmeleri umut ediliyor.
LAVROV’DAN BARIŞ MESAJI
Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sulh görüşmeleri hakkında yeni izahat yapmış oldu. Lavrov, “Savaşı sona erdirmek Kiev yönetiminin elinde. Top onların sahasında. Bizim Rusya olarak Ukrayna yönetiminden hangi taleplerimiz bulunduğunu onlar oldukca iyi biliyor. Bizim şartlarımızla masaya oturmayı kabul etmeleri halinde kısa sürede harp sona erecektir” ifadelerini kullandı.
JOHNSON: RUSYA’YA BOYUN EĞERSEK DAHA KÖTÜ OLUR
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “toprak karşılığında sulh” anlamına gelen açıklamasına İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan tepki geldi. Ruanda ziyareti esnasında Guardian gazetesine konuşan Johnson, “Rusya’nın saldırganlığına kesinlikle ödün vermemek gerek. G7 ülkeleri ve NATO’nun Madrid zirvesinde müttefiklerimize bunu anlatacağız. Avrupa ülkeleri Ukrayna yönetimine baskı yaparak ‘fena barışı’ savunmamalı. Ukrayna’dan topraklarını kaybetmesi pahasına Rusya ile ateşkese varması istenmemeli. Avrupa’da bunun tersini düşünenler var ise derin yanılgı içerisindeler. Ukrayna’da istediğini alan Putin Rusya’sı durmayacak. İleride oldukca daha tehlikeli ihtilafların fitili, Ukrayna’da ateşlenmiş olacak” açıklamasını yapmış oldu.
 
MACRON: ADAYLIK STATÜSÜ SİYASİ BİR JEST
AVRUPA Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya adaylık statüsü vermesi meydana getirilen teknik değerlendirmelerden ziyade harp ortamının da etkili olduğu, duygusal yanı ağır basan bir boyuta haiz. Kararın teknik mi siyasal temelli mi olduğu da Brüksel kulislerinde tartışılan bir mevzu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Zirvesi’nde yapmış olduğu açıklamada, kararın siyasal bir bildiri bulunduğunu net şekilde dile getirdi. Macron, “Moldova ve Ukrayna için bu durum açıkça ortamla bağlantılıdır ve evet, bu siyasal bir mesajdır, bunu tamamen kabul ediyorum” dedi.

Son Dakika Haberler