NATO’da tehlikeli sonuç dörtlü zirve: Son dakikaya kadar görüşme

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmak için yapmış olduğu başvuruya güvenlik kaygıları giderilmeden pozitif cevap vermeme yaklaşımından vazgeçmezken probleminin aşılmasına yönelik diplomatik çabalar son dakikaya kadar sürdürülecek. Resmi oturumları 29-30 Haziran’da yapılacak Madrid Zirvesi’nde bu mevzuda ilerleme sağlamak istediklerini gizlemeyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tarafları toplantı öncesinde bir araya gelmeye çağrı etti. Davete tüm taraflar pozitif cevap verdi. Bu çerçevede zirve öncesinde minimum zirvenin kendisi kadar tehlikeli sonuç bir dörtlü zirve gerçekleştirilecek. Bugün yapılacak toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Stoltenberg katılacak.
8 kente sarı kodlu uyarı!
BEKLENTİLER SÜRÜYOR Türkiye, şu ana kadar yürütülen müzakerelerde tavrını net bir halde ortaya koydu. Ankara, iki ülkenin terörle savaşım tavrında somut değişim görmek istiyor. Bu değişikliği görmek için de iki ülkenin somut adımlar atmasını ve beklentileri karşılayıcı, kayıt altına alınacak taahhütlerde bulunmasını talep ediyor. Her ne kadar gerek İsveç ve Finlandiya gerekse NATO’nun öteki ülkeleri Madrid Zivresi’nde belirgin ilerleme sağlanmasını arzulasalar da Türkiye bu toplantıyı son tarih ya da dönüm noktası olarak görmüyor.

İHTİYATLI YAKLAŞIM
Dün basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg de beklentileri yükseltmekten kaçınan ihtiyatlı bir söylem kullandı. Türkiye’nin kaygılarının ele alınması icap ettiğini bir kez daha vurgulayan Stoltenberg, “Toplantının amacı doğal ki ilerleme sağlamak fakat herhangi bir vaatte bulunmayacağım. Amaç ilerleme sağlamak fakat bunun olup olamayacağını söylemek için fazlaca erken” dedi. Zirvenin bir son tarih olmadığının altını çizen Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya liderleriyle NATO liderlerinin Madrid’de olmasının çözüme ilişkin ne kadar ilerleme sağlanabileceğini görmek için bir fırsat oluşturduğunu söylemiş oldu. Stoltenberg, “Yapabileceğim tek şey, soruna mümkün olan en kısa sürede çözüm bulunması için mümkün olmasıyla birlikte fazlaca ve yoğun çalışacağımızı vaat etmek” diye konuştu.
 
BRÜKSEL’DE YOĞUN TEMAS
Brüksel’de de dün yoğun bir dış ilişkiler trafiği yaşandı. Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın, İsveç ve Finlandiya’dan yetkilileri bir araya getiren toplantı, Stoltenberg ile Erdoğan’ın cumartesi yaptıkları görüşmede varılan uzlaşı bağlamında tekrarlandı. Türkiye’nin kaygılarını yok etme mevzusunda Finlandiya’ya kıyasla daha yoğun çaba harcanması kaçınılmaz görünen İsveç de zirve öncesinde diplomatik temaslarını yoğunlaştırdı. Andersson, zirve için Madrid’e geçmeden Brüksel’deki NATO karargâhında Stoltenberg’le bir araya geldi.
İADE TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR
Özgürlük’ten Itimat Özalp’in haberine nazaran, ikilinin görüşmenin arkasından ortak basın açıklamasında Andersson şunları söylemiş oldu: “Bu mevzular Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi uyarınca hukuk sistemimiz tarafınca süratli ve dikkatli bir halde ele alınmaktadır. İsveç terörizm için güvenli bir sığınak değildir ve olmayacaktır. İlgili makamlar güvenlik tehdidi oluşturabilecek kişilerin sınır dışı edilmesi için yoğun bir halde iş koşturmacasındadır ve halihazırda işlem gören mühim sayıda dosya bulunmaktadır.”Türkiye’ye yönelik tabanca kısıtlamalarına da değinen Andersson, üyeliklerinin tüm NATO müttefiklerine yönelik ihracat kontrolü ve müdafa malzemeleri açısından etkilerinin olacağını belirterek, “İttifak dayanışması ulusal düzenleyici çerçevemize yansıtılacaktır” dedi. Andersson, terör örgütlerine katılımın kabahat sayılmasının önünü açacak anayasa değişimleri hazırlanmakta bulunduğunu söylemiş oldu. Türkiye’nin İsveç’ten en mühim beklentileri içinde terör örgütü mensuplarının iadesi var.
SOĞUK SAVAŞ SONRASI EN ÖNEMLİ BULUŞMA
Madrid Zirvesi, kayıtlara NATO açısından Soğuk Harp’ın sona ermesinden bu yana en tehlikeli sonuç zirvelerden biri olarak geçecek. İttifak açısından dönüştürücü olma potansiyeli taşıyan zirvede mühim kararlar alınacak, kuvvetli mesajlar verilecek.
Lüks yat firmasının sahibinden kara çalma şikayeti
– RUS TEHDİDİ: Bir dönem Rusya için ‘stratejik ortak’ vurgusunu kullanan NATO, yeni Stratejik Konsept’te bu ülkeyi, ‘güvenlik açısından en belirgin ve direkt tehdit’ olarak nitelendirecek.
– ÇİN VURGUSU: Stratejik Konsept’te ilk kez Çin vurgusu yapılacak ve bu ülkenin NATO’nun güvenlik ve çıkarlarına karşı sınamalara yer verilecek.
– TERÖRLE MÜCADELE OTURUMU: Terörle mücadeleye genel anlamda bildirilerde yer veren NATO, bu kez cenup kaynaklı sınamalara ilişkin bir oturum düzenleyecek. Terörle savaşım bu oturumun ana mevzu başlıkları içinde yer alacak.
– TAM SAVUNMA: Bilhassa Rusya karşısında müttefiklerin korunması için caydırıcılık yaklaşımı izleyen NATO, odağa egemenliğin ve toprak bütünlüğünün tam korunmasını alacak.
– 300 BİN ASKER: Doğuda müttefiklerin korunması için önlemler arttırılacak. NATO Mukabele Gücü (NRF) dönüştürülecek. Yüksek hazırlık seviyesindeki güçlerin sayısı 300 binin üstüne çıkacak.
– UKRAYNA’YA DESTEK: Kapsamlı Destek Paketi devreye sokulacak.
– ASYA-PASİFİK BOYUTU: Asya-Pasifik Dörtlüsü olarak adlandırılan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Cenup Kore ilk kez NATO Zirvesi’ne katılacaklar.
 

Son Dakika Haberler