MSB bedelli askerlik tutarı 2022 ne kadar, kaç TL? Bedelli askerlik kaç gün, taksit oluyor mu?

23.06.2022 17:43 Son Güncelleme: 23.06.2022 17:44 Bedelli askerlik başvuruları yoklama kaçakları ve bakaya kişilerin de bedelli askerlik sisteminden faydalanabilecek olmasının peşinden artmaya başladı. Peki, başvurularda ne kadar ücret alınacak ve kaç gün askerlik yapılacak?
BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR, KAÇ TL?
2022 senesinde bedelli askerlik tutarı 56 bin 500 lira olarak belirlendi. Sadece belirli aralıklarla bu ücrette artış meydana geliyor. Bundan dolayı bedelli askerlik yapmayı düşünenlerin daha erken müracaat yapmalarında kendileri için yarar var. 
Öte taraftan yoklama kaçaklarında kaçak olunan yıl oranında bu tutara ilave olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaçak yılına gore değişen oranlarda bir sayı ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler.” ifadelerini kullanmıştı. Bedelli askerlik bedeli işgören katsayısına gore hesaplanıyor. Işyar katsayısı da ocak ve temmuz olmak suretiyle senede iki kere belirleniyor. Bedelli askerliğe müracaat zamanı ile bedelin ödendiği tarih arasındaki farklılık sebebiyle de bugüne dek ödenecek karşılık tutarında tereddütler oluşuyordu. Mesela, bedelli için şubat ayında başvuran bir kişinin ödeyeceği karşılık, senenin ilk altı ayındaki işgören katsayısına gore hesaplanırken; karşılık ağustos ayında ödenecekse bu sefer senenin ikinci dönemine ilişik işgören katsayısı üstünden hesap yapılıyor. Bu durum da tereddütlere niçin oluyordu. Meclis’te görüşülen tasarı yasalaştığında, askerlik için karşılık ne süre ödenecekse o tarihteki işgören katsayısı üstünden hesap yapılacak. Bugün için bedelli askerlik tutarı 240.000 gösterge rakamı ile bugünkü 0,235445 işgören katsayısının çarpımı sonucu çıkan 56.506 lira. Temmuz ayında işgören katsayısı artacağından askerlik bedeli de yükselecek.
BEDELLİ ASKERLİK KAÇ GÜN 2022?
2022 senesinde bedelli askerlik süresi 1 ay olarak belirlendi. İçinde bulunulan ay, yol ve sevk durumuna gore bu süre daha da azca olabiliyor. Örnek olarak 4 gün yol izni bulunan şahıs için bu süre 26 gün oluyor.
BEDELLİ ASKERLİK TAKSİT OLUYOR MU?
Şimdiye kadar meydana getirilen açıklamalarda MSB’nin bu şekilde bir olanağı bulunmuyor, sadece birçok banka “bedelli askerlik kredisi” imkanı sunuyor. Bankalarda bedelli askerlik kredisi çekilerek bankaya taksitler şeklinde ödenebilir.
Örnek olarak bir bankadan 50 bin TL kredi kullanacak bir şahıs 36 ay süresince aylık 2 bin 184 TL ödeyerek yüzde 2.15 faiz oranında bu krediyi kullanabilir. 
Yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar bedelli askerlik yapabilecek mi?

Son Dakika Haberler