Konut kredilerinde kredi kıymet oranı ne kadar oldu? BDDK’dan mühim izahat!

24.06.2022 08:36 Son Güncelleme: 24.06.2022 08:39 BDDK’dan konut kredileri kıymet oranlarıyla ilgili mühim izahat geldi. Gelen açıklamanın peşinden konut sahibi olmayı düşünen vatandaşlar yeni kredi kıymet oranlarına odaklandı. Konut kredisi oranları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) meydana getirilen izahat ile değişti. 1. ve 2. el konut alımında kullanılabilecek kredi oranının meblağ bazlı farklılaştığını deklare etti.
KONUT KREDİSİ YENİ KREDİ DEĞER ORANLARI NE KADAR?
BDDK’dan meydana getirilen açıklamada, “2 milyon TL’nin altındaki konutlar için yüzde 90’a varan kredi kullanılabilecek.” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın devamında ise şunlar yer aldı;
500 bin TL-2 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 70, 2 ila 5 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 50 oranında kredi kullanılabilecek. 5 ila 10 milyon TL arasındaki mevzular için azami 2,5 milyon TL kredi kullanılabilecek. KREDİ DEĞER ORANI NE DEMEK?
Kredi-Kıymet Oranı , belirli bir varlığın toplam değerine gore kredi miktarının bir oranıdır ve en yaygın olarak, belirli bir varlığa yada ödenmesi ihtiyaç duyulan marjın halihazırda verilmiş olan kredi miktarını belirlemek için bankalar yada borç verenler tarafınca kullanılır.
İstanbul toplu ulaşım ücret tarifesi 2022! Talebe, tam aylık akbil tutarı ne kadar? İETT, metro, metrobüs kaç TL basıyor?

Son Dakika Haberler