Konut kredi oranlarına sınırlama geldi

Konut Kredi oranlarında yeni bir dönem başladı. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafınca alınan kararla artık 1. el ve 2. el konutlara sağlanan kredi imkânı farklılık gösterecek. Kıymeti 2 milyon liraya kadar olan A enerji sınıfı yeni konutta yüzde 90 kredi kullanımı sağlanırken, kıymeti 2 milyon TL ile 5 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 70, 5 milyon TL ile 10 milyon TL içinde olan konutlar için en fazlaca 3.5 milyon TL kredi imkânı sağlanacak.
İkinci elde ise kıymeti 500 bin TL’nin altında olan A enerji sınıfı konutlar için yüzde 90, konut kıymeti 500 bin TL ile 2 milyon TL içinde olanlar için yüzde 70, 2 milyon TL ile 5 milyon TL içinde olan için yüzde 50, 5 milyon TL ile 10 milyon TL içinde olan konutlar için en fazlaca 2.5 milyon TL kredi kullanımı mümkün olacak. Hem yeni, hem de ikinci elde 10 milyon lira üstünde değere haiz konutlar için de kredi imkânı tanınmayacak.  
Peki bu yolla ne sağlanacak? Bu soruya cevap aramadan ilkin ülke genelinde meydana getirilen kredili satış payına ve sıfır-ikinci el ayrımına göz atalım. Senenin ilk 5 ayına baktığımızda konut satışları içinde banka kredili satış oranı yüzde 20 ila 24 içinde değişim gösteriyor.
Güvenli yatırım arayışı ile değişik enstrümanlardan gayrimenkule nakit akışı yaşanması sebebiyle peşin ve senetli alımın oranı artıyor. Şimdi bu yeni hamle ile kredili satış payının daha da düşmesi planlanıyor. Sıfır konut ve ikinci el ayrımına baktığımızda da, hem üretimin azca olması hem de fiyat pozitif yanları sebebiyle ikinci elin payının giderek artması dikkat çekiyor. Senenin ilk 5 ayında toplam satış içinde ikinci el satışın oranı yüzde 73’e kadar çıktı. İşte bu yüzden ikinci el piyasaya meydana getirilen engelleme ile talebin azalması ve fiyat artışının dizginlenmesi planlanıyor. 
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, krediye erişimin kısıtlandığını belirtti ve düzenlemeyi sert bir tedir olarak yorumladı. Konuta talebi kısıtlayarak konut fiyatlarının denetim altına alınmasının hedeflendiğini dile getiren Elmas, “Konut fiyat artışında talep etkili sadece ana sebep talep değil maliyet artışları” dedi.
10 milyon lira üstünde değere haiz konutlara kredi verilmemesinin İstanbul piyasasını zorlayacağını dile getiren Elmas, ek olarak krediye başvuran vatandaşlar bulunduğunu, bu yüzden bankalara 15-20 günlük geçiş periyodu tanınması icap ettiğini sözlerine ekledi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise kredi oranlarının yeni konutta daha yüksek olmasını, üretimi desteklemek adına pozitif yönde bir adım olarak değerlendirdi. Durbakayım, “10 milyon lira üstüne kredi verilmemesi de doğru bir yaklaşım. İmkanları iyi olan kimi tüketici faiz avantajlı olunca parasını kullanmak yerine kredi çekiyor. Bu kere hakikaten krediye gereksinim duyan vatandaşa haksızlık doğuyor” dedi.
 
Düzenleme ile ikinci el konut alan vatandaşın kredi imkânı daraldı, peşinat oranı arttı. Söz gelimi 1 milyon lira değerinde yeni konut alan yurttaş, tutarın yüzde 90’ı kadar kredi kullanacak. Sadece aynı meblağ ve enerji sınıfında 2. el alan yurttaş en fazlaca yüzde 70 oranında krediden faydalanacak. Şu demek oluyor ki sıfır ev alanın 100 bin, 2. el alanın 300 bin peşinata ihtiyacı olacak. Evin kıymeti arttıkça kredi imkânı da azalacak. 3 milyon değerinde yeni ev alan yüzde 70 oranında kredi alabilecekken, ikinci elde bu oran yüzde 50’ye düşecek. Bu durumda sadece 1.5 milyon lira peşinatı olan şahıs ikinci elde 3 milyon liralık ev satın alabilecek.

Son Dakika Haberler