Karaciğer hastalığının ciddi türü – Sıhhat Haberleri

Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalıklarının iki çeşidi var. Biri, rahat yağlanma, diğeri ise NASH. NASH siroza ilerleyebilen bir hastalık olduğundan oldukca daha mühim olarak görülüyor. Kolay yağlanma ise çoğunlukla ilerleyici değil ve çoğu zaman mühim bir sıhhat problemine yol açmıyor. Sadece hastalara yağlı karaciğer hastalığı teşhisi konduğunda gerçekte rahat yağlanma olsa da seneler süresince bir formdan diğerine geçiş olabiliyor. Kısaca rahat yağlanma NASH hastalığına çevrilebiliyor.
NASH HASTALIĞI NEDİR?
İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, “karaciğerde normalden fazla yağ birikimi tek başına görülebileceği şeklinde inflamasyon (irin) ile beraber de görülebilir” diyor. Eğer karaciğer yağlanması iltihapla beraber ise bu hastalığa NASH deniyor. NASH aslına bakarsak yağlı karaciğer hastalığının ciddi tipi. Non-Alkolik SteatoHepatit kelimlerinin baş harflerinin bir arada kullanılmasıyla hastalığa NASH adı verilmiş. ‘Steato’ yağ, ‘hepatit’ ise karaciğerin iltihaplanması anlamına geliyor. Prof. Dr. Yılmaz, hastalık hakkında şu detayları veriyor: “NASH hastalığında karaciğerinizdeki yağ ve hepatit karaciğer hücre hasarı ile birliktedir, bu durum zaman içinde karaciğerde fibrozis dediğimiz “nedbe” dokusunun oluşumuna yol açabilir. NASH hastalığında “nedbe” seneler süresince hasara paralel olarak artması durumunda siroz oluşur. NASH bundan dolayı siroz ve karaciğer kanserine yol açabilecek bir hastalıktır.” NASH VE KARACİĞERE YAĞLANMASI ARASINDAKİ FARK
Prof. Dr. Yılmaz, rahat yağlanma ve NASH arasındaki farkı şu şekilde açıklıyor: “Yağlı karaciğer hastalığının kabaca iki alt tipi vardır. Kolay yağlanma ve NASH. Kolay yağlanma adından da anlaşılabileceği şeklinde çoğu zaman mühim bir sıhhat sorununa yol açmaz, rahat yağlanması olan kişilerde karaciğer kan testleri (AST ve ALT) çoğu zaman normaldir. NASH’li hastalarda ise karaciğer kan testleri (AST ve ALT) çoğu zaman hafifçe yüksektir. Sadece düzgüsel karaciğer kan testleri olanlarda NASH görülebileceği şeklinde, tersine yüksek karaciğer kan testleri olanlarda ise rahat yağlanma gözükebilir. Kısaca yağlanması olan hastalarda hangi tip yağlı karaciğer hastalığı bulunduğunu (rahat yağlanma mı? NASH mi ?) karaciğer kan testleri (AST, ALT) ayırt edemez. Sadece karaciğer testleri yüksek olanlarda NASH olma ihtimali daha yüksektir.”
KARACİĞER HASTALIĞININ DAHA CİDDİ TÜRÜ: NASH “NASH, yağlı karaciğer hastalığının ciddi türüdür. NASH’li hastaların karaciğer hücrelerinde yağlanmanın yanında karaciğer hücrelerinde şişme ve irin hücrelerinde artma gözükür. NASH’e zaman içinde nedbe dokusu artışı (fibrozis) şeklinde kalıcı karaciğer değişimleri eşlik edebilir. NASH’li hastalarda zaman içinde karaciğerdeki nedbe dokusu miktarının artması (evre 4 fibrozis=F4=siroz) hastalığın sirozla sonlanmasına yol açabilir. Nedbe dokusu artıkça düzgüsel karaciğer hücresi azalacak ve hücreler işlevselliğini yitirecektir.” Siroza, karaciğer kanserine ve son olarak karaciğer nakline kadar gidebilen bu amansız hastalığı önlemek için yapabilecekleri eylemler hakkında farkındalık yaratmak amacıyla 2018 senesinde ilk Internasyonal NASH Günü başlatıldı ve her yıl 9 Haziran Internasyonal NASH Günü deklare edildi. Çağıl son zamanların en kurnaz hastalığı NASH, alkole bağlı olmayan iltihaplı karaciğer yağlanması olarak da malum dünyanın en yaygın kronik karaciğer hastalığı. Türkiye’de 20 milyon yağlı karaciğer hastası bulunuyor ve bunun minimum 2 milyonu siroz riski taşıyan ‘NASH’ hastası.
NASH’IN KESİN BİR İLAÇ TEDAVİSİ YOK!
Hemen hemen ilaç tedavisi olmayan ve hiçbir emare vermeden ilerleyebilen bu kurnaz hastalık evlatları dahi tehdit edebiliyor. Evlatların yüzde 10’unda görülen yağlı karaciğer hastalığının ana sebebi sağlıksız beslenme ve hareketsizliğe bağlı aşırı kiloluluk!
TEDAVİ ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR
Dünyada olduğu şeklinde devletimizde de ilaç tedavisi için emekler bulunuyor. Türkiye’de meydana getirilen Faz 2-3 ilaç emekleri Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Enstitüsü Müdürü ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yağlı Karaciğer Alt Emek verme Grubu Başkanı İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Yılmaz tarafınca koordine ediliyor. Prof. Dr. Yılmaz, dünyada ‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk’ içinde içeriyor.

Son Dakika Haberler