İspanya Futbol Federasyonu’ndan zamanı karar! Hanım ve adam ulusal futbolcular…


İspanya Futbol Federasyonu (RFEF), ulusal hanım futbolcuların erkekler ile aynı ekonomik şartlara haiz olmaları için bir antak kalma imzaladı.

RFEF Başkanı Luis Rubiales, İspanyol ulusal futbol takımlarında forma giyen hanımefendilerin prim ve görüntü geliri haklarının erkeklerle eşit olmasını öngören ve ilk aşamada 5 yıl geçerliliği olan bir anlaşmaya imza attı.

“Futbol dünyasında öncü olan görkemli bir antak kalma yaptık. Zamanı bigün.” diyen Rubiales, futbolda hanım ve adam arasındaki ekonomik eşitsizliğin önüne geçtiklerini altını çizdi.

Rubiales, “Ulusal adam futbolcular sözleşmelerine oldukca benzer bir antak kalma ve adil olmanın da ötesinde bazı maddeleri var. Hanım futbolcuları teşvik etmeliyiz. Hanım ve adam futbolu arasındaki mesafeyi yavaş yavaş kapatmak ve hanım futboluna daha çok kaynak aktarmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hemen hemen maaşlara yansımayan, bir tek prim ve görüntü gelirlerinin eşitlendiği anlaşmayla beraber ulusal hanım futbolcuların gelirlerinin bu yıldan itibaren yüzde 20 artış göstereceği ve bu artışın 2027’de yüzde 80’e kadar ulaşacağı açıklandı.

Önümüzdeki iki Dünya Şampiyonası ile iki Avrupa Şampiyonasını kapsayacak antak kalma töreninde Ulusal Hanım Futbol Ekibi’nın bazı futbolcuları da hazır bulunmuş oldu.



Spor Haberleri