Diyabet hastalarının yazları fazladan dikkat etmesi gerekenler

Yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan bazı düzenlemelerle diyabet hastalarının kan şekerini denetim altında tutarak sıhhatli bir yaz süreci geçirmeleri mümkün. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Batmacı, sıcak hava, güneş ile tatilin rehavetine kapılıp ilaçlarınızı ve rutin kontrollerinizi asla aksatmamanız icap ettiğini belirterek, “Hekiminizin tedavisini tertipli olarak uygular ve yaşam alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz, yazları da kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayabilir, böylelikle hastalığın yan etkilerinden korunabilirsiniz.” diyor. Sıcak havalarda susuz kalmamak, güneşin zararı olan ışınlarından korunmak, ilaç düzeninize dikkat etmek ve öğün atlamamak ise bu mevsimde yaşam alışkanlığınızda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim 4 kuralı oluşturuyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Batmacı, diyabet hastalarının yaz mevsiminde almaları ihtiyaç duyulan önlemleri söyledi.
SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN Diyabet hastalarında su kaybı yaşamsal öneme haiz. Zira, vücuttaki kan şekeri su kaybıyla beraber daha da yükseliyor ve bunun sonucunda hastalığın kontrolü zorlaşıyor. Ek olarak yetersiz su sebebiyle bazı biyokimyasal yolaklar üstünden vücuttaki keton ve partikül oranı artıp, tedavisi daha zorluk derecesi yüksek ve ne olursa olsun hastaneye yatış gerektiren çeşitli diyabet komalarına da niçin olabiliyor. Yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla beraber vücuttan daha çok su kaybedilmiş olduğu için günlük su tüketiminizi ne olursa olsun arttırın. Günde 2-2.5 litre su içmeyi asla dikkatsizlik etmeyin.
ÖĞÜN ATLAMAYIN!
Pandemi ve soğuk günler sebebiyle açık havaya pek çıkamadık ve çok da fazla sıkıldık. Günler artık uzadı ve yazın gelişiyle beraber, saat kavramımız da değişti. Bu yüzden, istemsiz olarak öğün araları uzayabiliyor. “Sadece uzun açlık diyabetik kişiler için istenilen bir durum değildir. Düzenin bozulması kan şekerinde dalgalanmalara ve hastalık kontrolünün zorlaşmasına niçin oluyor” uyarısında bulunan Dr. Meltem Batmacı, yaz kış fark etmeksizin 3 ana ve 2 yada 3 ara öğün düzenine ne olursa olsun devam etmeniz icap ettiğini söylüyor.
İLAÇLARINIZI DÜZENLİ KULLANIN
Kan şekerinizin dengede kalması için ilaç saatlerinizi aksatmamayı alışkanlık edinmeniz gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Batmacı, ilaç kullanırken ana ve ara öğünlerinize de ne olursa olsun devam etmeniz icap ettiğini belirterek, “Saatinde alınmaması sebebiyle ilacın tesiri azalıp kan şekerinde aşırı yükselmeler olabiliyor ya da ilaç sonrasında öğün atlanması aşırı düşmelere yol açabiliyor.” diyor.
GÜNEŞE ÇIKTIĞINIZ SAATLERE DİKKAT EDİN
Güneş tüm görkemiyle parıldarken, bizi denize ve doğaya çağırıyor. Sadece dikkat! Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11:00-16:00 saatleri içinde direkt güneşe çıkmamaya itina gösterin. Zira, yakıcı saatlerde güneşe maruziyet vücutta sıvı kaybının artmasına ve bunun sonucunda kan şekerinde düzensizlik, gerilim değerlerinde değişim, kalp ritminde değişim, kalp krizi, damarsal problemler ve beyin kanaması şeklinde pek oldukca ciddi sorunlara yol açabiliyor. Ek olarak, cilt kanseri riskini de artırıyor. Sokağa çıkmanız gerekiyorsa başınızı ne olursa olsun şapka ile korumaya ve mümkün olduğuna gölgede kalmaya dikkat edin.
KAN ŞEKERİNİZİ TAKİP EDİN
Hepimizin, mevsim değişimi ve günlerin uzamasıyla beraber rutinlerimiz de değişiyor. “Diyabet şeklinde kronik hastalığı olan kişilerde ise rutinlerin korunması ya da o döneme hususi rutinler oluşturulması gerekiyor” uyarısında bulunan Dr. Meltem Batmacı, “Diyabet hastalarının evlerinde glukometre ile şeker ölçümü yapmaları son aşama önemlidir. Bu rutin yaz mevsiminde de hiçbir süre aksatılmamalı. Kişinin kendi kendisini takip etmesi; ilaç kullanımı ve rejime uyumu artırıyor. Bu sayede kan şekeri daha dengeli oluyor” diyor.
DENGELİ BİR EGZERSİZ PROGRAMI BELİRLEYİN
Spor yapmak ne olursa olsun hayatınızın bir rutini olmalı. Bundan dolayı tertipli meydana getirilen egzersizler kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlarken zayıflamanıza de destek oluyor. Dr. Meltem Batmacı, kan şekerini düzenleyen ilaçların hastanın rejim ve egzersiz rutinine bakılırsa önerildiğine işaret ederek, “Eğer spor alışkanlığında belirgin bir değişim olursa, ilaç fazla ya da azca gelebiliyor. Dolayısıyla egzersizlerinize devam ederken tertipli şeker ölçümü yapmış olup, değerlerde değişim fark ettiğinizde hekiminizi ne olursa olsun bilgilendirin. Egzersiz yaparken susuz kalmamaya ve öğün atlamamaya dikkat etmelisiniz. Ek olarak egzersizleri güneşin en yakıcı olduğu saatlerde değil, sabah erken yada akşam serinliğinde yapmayı alışkanlık edinmeniz de oldukca mühim” diyor.
MEYVE SUYU, ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN
Sıcak havalarda serinlemek ve sıvı ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için gazlı içecekler ve meyve sularına yönelmek şeklinde bir hataya düşmeyin. Zira, şeker içeren içecekler kan şekerini hızla yükseltebiliyor. Ek olarak kafein içeren çay ve kahve de vücuttan daha çok sıvı yitirilmesine niçin oldukları için bu tür içeceklerden kaçınmanız da oldukca mühim.
YAZ MEYVELERİNİ ABARTMAYIN
Yazları dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir başka nokta da meyve tüketimi olmalı. Karpuz, kavun, incir ile üzüm şeklinde yaz meyveleri oldukca leziz olsalar da ciddi oranda şeker içeriyorlar ve kontrolsüz tüketildiklerinde kan şekerini yükseltebiliyorlar. Dolayısıyla yaz meyvelerini doğru porsiyonlarda tüketmeniz kan şekerinizin dengede kalması için oldukca mühim.
DİYABETİN AYAK RİSKİNE KARŞI KUMSALDA ÇIPLAK AYAKLA YÜRÜMEYİN
Diyabetin komplikasyonlarından biri de sinirsel etkilenimler oluyor. Bu sinirsel komplikasyonlarda his kusurları, ağrı eşiğinin oldukca artması ya da azalması, ayaklarda yanma-elektriklenme şeklinde problemler gelişebiliyor. Duyu kusurları olabileceği için diyabet hastalarının ayak sağlığına ayrı bir itina göstermeleri icap ettiğini söyleyen Dr. Meltem Batmacı, bunun nedenlerini şöyleki konu alıyor: “Mesela kızgın kumlar üstünde yürüyen bir kişi, o sıcaklığı algılayıp ayaklarını derhal korumaya geçer. Sadece diyabetik kişi o sıcaklığı algılayamayıp yürüyüşüne devam edebilir ve bunun sonucunda ciddi yanıklar gelişebilir. Ek olarak ayağına batan herhangi bir cismi fark edemeyip vücutta iyice ilerlemesine ya da birkaç gün sonrasında ciddi yaralar açılmasına yada ciddi enfeksiyonlara niçin olabiliyor. Dolayısıyla kumsalda yada denizde çıplak ayakla yürümeyin, hususi ortopedik ayakkabıları tercih edin, ayaklarınızı daima temiz ve nemli tutun, her akşam denetim etmeyi de alışkanlık edinin.”
SERİN TUTAN KIYAFETLER GİYİN
Vücut sıcaklığını artırmayacak, serin tutacak, açık renkli ve terletmeyen giysiler tercih etmeniz de oldukca mühim. Ek olarak sokağa çıkarken başınızı ne olursa olsun bir şapka, gözlerinizi de güneş gözlüğü ile korumaya itina gösterin.

Son Dakika Haberler