Danıştay’dan ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması – Son Dakika Haberleri İnternet

23.06.2022 23:32 Haber Deposu: İHA ‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak malum ‘Hanıma Yönelik Sertlik ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali istemiyle oluşturulan davanın son duruşması Danıştay’da görüldü.
Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde sözleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekilirken barolar, sivil cemiyet kuruluşları ve siyasal partiler kararın iptali için Danıştay’a başvurdu. Yargıtay 10. Dairesince esastan görülen davanın bugünkü duruşmasına Samsun, Kocaeli, Batman, Muğla, Amasya, Antalya, Yalova, Kayseri, Van ve Bursa barolarının yanı sıra bazı sivil cemiyet kurumlarının yöneticileri ve avukatları katıldı.
Davacı tarafta yer edinen barolar verdikleri beyanlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin toplumsal hukuk devletinin yanı sıra sözleşmenin ilk imzacısı olduğu, sözleşmeden çekilme kararının anayasaya aykırı olduğu, çekilme kararının Anayasa Mahkemesine taşınması icap ettiğini ve milletlerarası sözleşmelerden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çekinilemeyeceği beyan etti. Duruşmada söz alan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü Anlaşmalar Daire Başkanı Emre Topal, takdirin şüphesiz mahkemede bulunduğunu belirterek, Anlaşmalar bakımından esas olan işlemin onay işlemi bulunduğunu ve bu işlem törensel bir halde nitelendirilmesinin yanlış bulunduğunu söylemiş oldu.

Son Dakika Haberler