Bakan Özer: Okullarımızın tüm gereksinimlerini karşılayacak bütçeye sahibiz

24.06.2022 17:37 Haber Deposu: DHA Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Tekirdağ’da İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Valilikte düzenlenen toplantı öncesi Bakan Özer, 2022-2023 periyodu için okullardaki tüm gereksinimleri karşılayacak bütçeye haiz olduklarını belirterek, “Okulların kırtasiyesinden temizlik malzemesine, minik onarımlarından donatım eksikliklerine kadar tüm gereksinimlerini tüm illerimizde karşılayabilecek bütçemiz de var, gücümüz de var. Bu saha ziyaretlerimizle bürokratlarımızın saha ziyaretleriyle bu il değerlendirme toplantılarıyla yalnız Tekirdağ’da ya da İstanbul’da değil Türkiye’nin tüm noktalarında, 81 ilinde, 922 ilçesinde, okullarımız 2022-2023 eğitim- öğretim yılına tüm gereksinimleri karşılanmış bir halde girecek. Bunun taahhüdünü veriyoruz ve tüm arkadaşlarımız bu anlamda tüm sahada etken olarak çalışıyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yangın bölgesinde açıklamalar
‘OKUL ÖNCESİNE EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ’ Okulların gereksinimleri ile ilgili spekülasyonların ortadan kaldırılacağını kaydeden Bakan Özer, “2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibarıyla tüm okullarımızda, tüm tuvaletlerde, öğrencilerin tuvaletlerinde de yalnız temizlik malzemeleri değil wc kağıtları da olacak. Yalnız belli yerlerde değil tüm öğrencilerimizin bulunmuş olduğu her yerde. İstanbul, Cizre, Silopi, Hakkari, Şırnak, Tekirdağ, Muğla’da Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın okulunun olduğu her yerde, devlet tüm imkanlarıyla evlatlarımızın fazlaca daha müreffeh bir ortamda, fazlaca daha gereksinimleri karşılanmış iyi bir ortamda, eğitim öğretim alması için şu ana kadar iyi mi destek veriyorsak bundan sonrasında da fazlaca kuvvetli, daha bir halde var olmaya devam edecektir” dedi.
Bakanlık olarak okul öncesi eğitime ehemmiyet verdiklerini belirten Özer, “Bunun için Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıklamış olduğu şeklinde 3 bin yeni anaokulunu tüm Türkiye’ye 2022 yılı içinde kazandırmayı hedefliyoruz. 6 ay fazlaca yoğun bir halde çalıştık. 81 ilde, 922 ilçede okul öncesi eğitimi bilhassa 5 yaşlarındaki okullaşma, okul öncesi eğitiminde yüzde 70-80’den yüzde 100’e çıkartmak için çalışmalarımız süratli bir halde devam ediyor. Bu kapsamda Tekirdağ ilimizde de 38 tane yeni anaokulunu, bunların 5 tanesi hususi eğitim olmak suretiyle 38 tane yeni anaokulunu bir kısmı merkezde ve tüm ilçelerimizde yatırım programını aldık. Süratli bir halde inşallah bu okullarımız da Tekirdağ ilimize kavuşturmuş olacağız” diye konuştu. 
Tekirdağ’daki okul öncesi eğitimi ile ilgili de data veren Bakan Özer, “Tekirdağ’da 6 Ağustos 2021 zamanı itibarıyla yüzde 58 olan 5 yaşlarındaki okullaşma oranı, bugün yüzde 92’ye çıkmış. Hakkaten fazlaca ciddi bir artış. Türkiye’deki averaj 6 Ağustos’ta yüzde 78’di; Tekirdağ’da da fazlaca daha düşükmüş, yüzde 58 ve fazlaca ciddi bir artış elde etmiş” dedi. (DHA)

Son Dakika Haberler