Akşam namazı iyi mi kılınır? Akşam namazı kaç rekattır? Akşam namazı kılınışı Diyanet detayları!

27.06.2022 15:50 Son Güncelleme: 27.06.2022 15:53 Namaz, İslam’ın şartlarından birisidir. Abdest alarak günde 5 kere kılınmaktadır. Namaz, Tanrı’a yakınlaştırmaktır. Ihtimaller içinde durumlarda namaz kılınmadığı taktirde, tövbe ederek kaza namazı kılmak gerekir. Her Müslüman’ın yapması ihtiyaç duyulan ibadetten bir tanesidir. Kur’an-ı Kerim’de de bu emre çokça yer verilmektedir. Namaz kılmak farz olarak bilinmektedir. Peki, Akşam namazı iyi mi kılınır? Akşam namazı kaç rekattır? İşte Diyanet’e bakılırsa akşam namazı kılınışı..
AKŞAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?
Akşam namazı, akşam ezanının arkasından kılınmaktadır. 3 farz ve 2 sünnet olmak suretiyle beş rekattır. İlk ilkin üç rekat olan farz namazı kılınır, arkasından 2 rekat sünnet namazı kılınarak yakarma tamamlanır. AKŞAM NAMAZI NASIL KILINIR? AKŞAM NAMAZI KILINIŞI 
Akşam namazının kılmaya başladığınızda ilk olarak Kamet getirilir ve niyet edilir;
“Niyet ettim Tanrı rızası için bu günkü Akşam namazının üç rekat farzını kılmaya”
Arkasından tekbir getirilir “Tanrı’u Ekber” ve erkekler iki elini avuç içleri açık olarak, baş parmaklarını kulak memesine değecek şekilde, bayanlar ise aynı şekilde göğüs kısmında meblağ ve;
Eller göğüs hizasında kavuşturulduktan sonrasında Sübhaneke okunması mümkün.
Euzü Besmele çekilir;
“Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” arkasından Fatiha Suresi okunması mümkün. Fatihayı okuduktan sonrasında bildiğiniz üç sureyi okuyabilirsiniz.
“Tanrı’u Ekber” tekrardan tekbir getirildikten sonrasında Rükü’a eğilinir ve “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere söylenir.
Rükü’dan doğrulduğunuzda ise “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” söylenir ve tekrardan tekbir getirilerek Secdeye gidilir.
Secde de üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” dile getirildikten sonrasında, tekrardan tekbir ve doğrularak oturulur. Secdeye üç kere daha gidildikten sonrasında ikinci rekat için ayağa kalkılır.
Bu şekilde üç farz ve iki sünnet kılındıktan sonrasında, ikinci sünnetin son safhasında;
Doğrulup oturulur ve tekbir getirilir. Sırasıyla; Ettehıyyatü, Salli ve Barik duaları, Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunması mümkün. İlk olarak sağdaki meleklere sonrasında soldaki meleklere merhaba verilir.
Merhaba esnasında “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” söylenir ve ibadetiniz tamamlanır. Eğer talep ve arzu, bağışlanma, af dilemek istiyorsanız namazınız tamamlandıktan sonrasında yapabilirsiniz.
AKŞAM NAMAZI NE ZAMANA KADAR KILINIR?
Rivayetlere bakılırsa akşam namazı güneşin batması ile başlayıp, batmasının sonunda ufuta kalan son ışık, aydınlık kaybolana kadar devam eder. Peygamber Efendimizin bir hadisinde de bu şekilde açıklanmıştır;
“Akşam namazı vaktinin başlangıcı güneşin batışı, sonu da ufkun kayboluşudur” (Tirmizî, Salât, 2; 282)
Sabah namazı iyi mi kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Diyanet’e bakılırsa sabah namazı kılınışı!

Son Dakika Haberler