ABD’den sigara bağımlılığına karşı flaş adım! Tüm paketlerde uygulanacak

BBC Türkçe’nin haberine nazaran Beyaz Saray, Biden yönetimin bir amacı olan kanser ölümlerini mühim seviyede azaltma planlarını deklare etti.
Sadece önlemlere, tütün endüstrisinin karşı çıkması umut ediliyor.
Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi’ne (CDC) nazaran sigara hâlâ yılda 480 bin ölümle ülkedeki başlıca ölüm sebebi.
Nikotin tütün ürünlerinde bulunan ve oldukça bağımlılık yapma özelliği olan bir kimyasal.
ABD Besin ve İlaç Dairesi’nden (FDA) meydana getirilen açıklamada planlar uyarınca, sigaralarda maksimum bir nikotin oranı belirleneceği ve öteki bazı tütün ürünlerine de “son verileceği” vurgulandı.
FDA Üyesi Dr. Robert M Califf “Sigara ya da öteki yanıcı tütün ürünlerini oldukça azca bağımlılık meydana getiren ya da asla bağımlılık yapmayan li hale getirmek yaşamların kurtulmasına destek sunar” dedi. Dr. Calif ek olarak sigaralardaki nikotin oranını düşürmenin, gençlerin sigara bağımlı olması ihtimalini azaltacağını ve mevcut tiryakilerin de sigarayı bırakmasına destek olacağını altını çizdi.
ABD’de 2020 senesinde tahminen 30,8 milyon erişkin sigara içti. ABD Sıhhat Bakanlığı, erişkin tiryakilerin % 87’sinin 18 yaşına bastıklarında sigara içmeye başladığını söylüyor.
Biden yönetimi, kanser ölümlerini gelecek 25 yıl içinde yarı yarıya azaltmayı amaçlıyor.
Sadece uzmanlar, sigaraları denetleyen FDA’nın kuralları belirlemesinin minimum bir yıl alacağını söylüyor ve Washington Post’a nazaran tütün endüstrisinin karşı çıkması süreci daha da geciktirebilir.
Gazete, tütün endüstrisinin nihai düzenlemeyi mahkemeye de taşıyabileceğini yazdı.

Son Dakika Haberler